W dzisiejszych czasach staramy się odnajdywać rozwiązania, które jak najbardziej ułatwią nam życie codzienne ale i prace. Coraz częściej do tego celu wykorzystywane są przez nas różnego rodzaju urządzenia. Każdy z nas, częściej lub rzadziej postanawia obejrzeć film, serial, lub też zagrać w grę na konsoli. Co jeśli istnieje sprzęt, który pozwoli nam nie tylko na to, ale też na organizowanie prezentacji w naszej firmie, dzięki której znacznie łatwiej przedstawimy nowy projekt podczas zebrania, lub też podsumujemy miesięczne realizacje?

To urządzenia to oczywiście rzutnik multimedialny, który wykorzystywany jest naprawdę w wielu miejscach, o przeróżnym przeznaczeniu. Bardzo często będzie to szkoła, uczelnia, biuro, a nawet nasz dom lub mieszkanie. Należy jednak pamiętać o tym, że nie zawsze projektor będzie w stanie sprostać naszym oczekiwaniom, a w wielu przypadkach, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okaże się jednak zakup znanego wszystkim telewizora. Z pewnością warto poznać zalety, jak i wady tego urządzenia, zanim zadecydujemy o jego zakupie.

Zalety rzutnika multimedialnego

Jedną z największym zalety, jakie prezentuje sobą większość modeli projektorów, to ich mobilność. Spora część modeli rzutników nie należy do najcięższych, a wygodnie zapakowane do dedykowanej walizki, jesteśmy w stanie przenieść w dowolne miejsce, gdzie tylko będziemy chcieli go wykorzystać – w wypadku telewizora, zadanie jest znacznie bardziej utrudnione. Projektor pozwala na wygenerowanie ogromnego obrazu, co jest równoznaczne z tym, że jesteśmy w stanie stworzyć ekran o kilkumetrowej przekątnej, który wprowadzi nas w warunki znane z sal kinowych, a wszystko to bez konieczności wychodzenia z domu. Poza tym, zawsze możemy też zorganizować seans plenerowy, a oglądanie meczu w takich warunkach sprawi, że poczujemy się, jakbyśmy sami znajdowali się na stadionie.

Sporą zaletą rzutników jest też cena. Kupując sprzęt zadowalające jakości, jesteśmy zobowiązani do wydatku około tysiąca złotych, a jak wiadomo – decydując się na telewizor wysokiej klasy, konieczne jest przeznaczenie na ten cel przynajmniej 3-4 razy większej kwoty. Projektory umożliwiają podłączenie do nich naprawdę wielu różnych sprzętów, które będą źródłem obrazu. Może być to zatem zarówno laptop, komputer stacjonarny, odtwarzacz DVD, jak i konsola do gier, przez co przenosiny do wirtualnego świata będą mogły nabrać nowego wymiaru. Wreszcie należy też powiedzieć nieco o szerokim zastosowaniu, gdyż jak wspomniano wyżej, rzutnik możemy zastosować nie tylko w domowym zaciszu, jako pewien zamiennik dla odbiornika telewizyjnego. Sprawdzi się bowiem wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba wyświetlenia obrazu.

Wady rzutników

Mimo wielu zalet, projektory nie są pozbawione wad, o których pod żadnym pozorem nie możemy zapominać. Po pierwsze należy wspomnieć o rozdzielczości. Standardowe rzutniki zwykle oferują nam obraz o niezbyt dużej rozdzielczości, a zatem jeśli zależy nam ogromnym, kilkumetrowym obrazie, a jednocześnie na najwyższej jakości obrazu, możemy się nieco zawieść. Rzutniki zaopatrzone w technologię Full HD są zdecydowanie droższe, a zatem warto wówczas pomyśleć, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie jednak zakup telewizora. Co więcej, projektor nie sprawdzi się zbyt dobrze w wypadku kiedy nie mamy wystarczającej ilości miejsca w domu lub mieszkaniu. Warto stosować go w pomieszczeniach o większym metrażu, gdzie możliwe jest ustawienie go w odpowiedniej odległości od ściany, co pozwala na uzyskanie większego obrazu. Konieczne jest też posiadanie powierzchni, gdzie będziemy mógł być rzucony obraz. Najlepiej jeśli jest to biała, lub jasna ściana. Należy też przy tym zadbać o to, aby pokój być dobrze zaciemniony. Brak rolet lub żaluzji w warunkach dziennych może sprawić, że obraz generowany przez urządzenie nie będzie dobrze widoczny. Na koniec należy dodać, że telewizor jest bardziej komfortowy w użytkowaniu. Nie generuje hałasu jak rzutnik, a także nie trzeba go chłodzić, z uwagi na częste przegrzewanie się.