Chociaż wydaje się to zupełnie banalne, okazuje się że wybór mydła nie jest wcale taką prostą sprawą. Dochodzi do tego fakt, iż istnieje bardzo różnorodny wybór rodzajów mydeł, a wszystkie z nich posiadają swoje wady i zalety, przy czym każde charakteryzuje się nieco odmiennym zastosowaniem.

W wielu przypadkach, najlepiej postawić po prostu na naturalne mydło w płynie, gdyż jest to produkt, który jak sama nazwa wskazuje, zawiera w swym składzie jedynie produkty pochodzenia naturalnego, a zatem będzie ono nie tylko skuteczne, ale też w pełni bezpieczne dla naszej skóry. Okaże się po prostu doskonałym środkiem myjącym do użytku codziennego, dla całej rodziny. Warto jednak wiedzieć o tym, że mamy naprawdę wiele możliwości podczas wyboru najlepszego mydła, a oznacza to, że z pewnością każdy będzie w stanie odnaleźć coś dla siebie.

W jaki sposób mydło radzi sobie z usuwaniem brudu?

Jak wiadomo, sama woda często nie poradzi sobie z pewnymi zabrudzeniami, a jednak wraz z dodatkiem mydła będzie już to możliwe, gdyż właśnie mydło doskonale zmniejsza napięcie powierzchniowe wody. Wnikając w cząsteczki brudu, jest w stanie je rozpuścić, a przy tym zmniejszyć ich przyczepność zarówno do skóry, jak i ubrań. Tym samym, ten jest po prostu łatwiejszy do usunięcia.

Z jakimi rodzajami mydeł się spotkamy?

Mydło siarkowe

Jest ono rekomendowane szczególnie tym, którzy cierpią na trądzik, łupież, lub też mają problemy ze świerzbem. Siarka, która zawarta jest w mydle, posiada pewne właściwości antybakteryjne, ale też reguluje pracę naszych gruczołów łojowych. Niektórzy uważają, że mydło siarkowe może prowadzić do wysuszenia skóry i jest to prawda, dlatego zaleca się, aby nie stosować go długo oraz często.

Mydło marsylskie

Jego cechą szczególną jest fakt, iż musi zawierać w sobie co najmniej 72% roślinnych olejów. Jest wolne od jakichkolwiek tłuszczów zwierzęcych i bez jakichkolwiek przeszkód, może być ono stosowane przez całą rodzinę, a to z uwagi na to, że jest hipoalergiczne.

Mydło potasowe

Znane jest szczególnie z tego, iż świetnie odkaża, wysusza, ale też jednocześnie rozmiękcza skórę. Chociaż panuje opinia, że są to twarde mydła – prawda jest jednak taka, że są one miękkie, a wręcz maziste i dobrze rozpuszczalne w wodzie.

Mydło glicerynowe

Wyróżnia się swymi bakteriobójczymi właściwościami, stąd doskonale nadaje się do higieny intymnej. Co więcej, to jedyny rodzaj mydła, który będziemy w stanie wykonać samodzielnie.

Mydło dziegciowe

Jest to mydło, które stosuje się często w wypadku zwalczania objawów takich schorzeń, jak np.: trądzik, łuszczyca, wysypka alergiczna, grzyb skórny, czy też łysienie.

Mydło do golenia

Posiada ono właściwości, które są w stanie doskonale zmiękczyć zarost, tym samym znacznie ułatwić proces golenia. Dodatkowo, można go swobodnie używać, jako alternatywa dla pianki lub żelu do golenia.

Mydło afrykańskie

Są to całkowicie mydła naturalne, a znane są szczególnie ze swych leczniczych oraz antybakteryjnych właściwości.

Mydło hipoalergiczne

Uznaje się, że to najbezpieczniejszy rodzaj mydła dla człowieka. Zwykle jest to mydło produkowane ze składników naturalnych, a także nieuczulających.

Mydło ekologiczne

Są to produkty, które mogą pochwalić się specjalnym certyfikatem ekologicznym. W swoim składzie, zawierają jedynie substancje naturalne, pochodzenia roślinnego.

Jakie mydło warto wybrać?

Zaleca się wybór tych mydeł, które nie powodują wysuszenia skóry. Dla noworodków najlepsze będą te, które bazują na tradycyjnych recepturach. Istotna będzie zawartość potasu oraz olejków roślinnych. Rekomendowane są także te hipoalergiczne, gdyż te nie podrażniają skóry dziecka, która jest bardzo delikatna.

Mydła w płynie są znacznie bardziej delikatne, niż te w kostce, a to z uwagi na pewne dodatkowe składniki, które zmiękczają skórę i ją chronią. Niezależnie jednak od tego, na jakie mydło finalnie postawimy, warto mieć na uwadze fakt, czy dany produkt zawiera w sobie detergenty.

Pamiętajmy, że produkty w płynnej postaci wciąż pozostają mydłem. Ich ciekły stan powoduje magnez, jednak nie sprawia to, że jego właściwości są inne, niż tego w kostce.