Aby hydraulik mógł prawidłowo wykonywać swój zawód, musi posiadać odpowiednie, służące do tego narzędzia. Nawet do zatkanego odpływu w toalecie, gdy nie działają żadne środki chemiczne, potrzebne są podstawowe narzędzia. Nie bez powodu usługi świadczone przez profesjonalnych hydraulików często są kosztowne. Jakie narzędzia potrzebne są, abyśmy mogli sami poradzić sobie z najczęstszymi i równocześnie najmniej problematycznymi awariami?

Klucz nastawny oraz płaski

Naprawa rur kanalizacyjnych nie jest wcale trudna. Wszystko bowiem zależy od tego, jakiego typu jest to awaria, jednak w wielu sytuacjach jesteśmy w stanie poradzić sobie bez wzywania fachowca. Potrzebujemy jedynie podstawowy sprzęt, do którego zaliczamy m.in. klucz nastawny, czyli tzw. żabkę. Klucz nastawny bardzo często się przydaje, w szczególności gdy chcemy np. odkręcić zapchany syfon, przez który odpływ wody z umywalki jest po prostu niemożliwy. Dzięki kluczowi nastawnemu w bardzo szybki i łatwy sposób uda nam się odkręcić nakrętkę, jednakże warto włożyć między szczęki kawałek szmatki, aby przypadkiem nie uszkodzić czy ułamać plastiku. Klucz nastawny może również przydać się w sytuacji w której będziemy chcieli wymienić uszczelkę bądź przeczyścić sitko w rączce prysznica. Jest sporo takich elementów, których niemożliwe jest odkręcenie rękoma – wtedy właśnie z pomocą przychodzi klucz nastawny. Choć nie należy wcale do najtańszych narzędzi, zdecydowanie warto go kupić, ponieważ może naprawdę się przydać. 

Popularniejszy od klucza nastawnego jest klucz płaski – również możemy go śmiało zaliczyć do podstawowych narzędzi. Przydaje się tak naprawdę przy każdej, nawet najprostszej awarii, jaką może być chociażby wymiana uszczelki. Klucze płaskie mają jednak różne wymiary, a ich rozmiary odpowiadają odległości między szczękami, która najczęściej podawana jest w milimetrach lub też calach. Klucz płaski może być wykonany ze stali chromowo-wanadowej lub węglowej. Najczęściej im droższy klucz, tym jest on wyższej jakości – warto więc tutaj dołożyć kilka złotych.

Śrubokręt

Oczywiście nie może tutaj zabraknąć ani śrubokrętu, ani kombinerek, które stanowią uniwersalne narzędzie. Z większością napraw tak naprawdę nie poradzimy sobie bez wkrętaka – jego konstrukcja jest niezwykle prosta, a cena – niska. Śrubokręt może się przydać w sytuacji, w której będziemy chcieli dostać się chociażby do zaworów w cieknącej baterii. Nie ma co również ukrywać, że także w innych dziedzinach jest on często potrzebny – stanowi więc podstawowe narzędzie w każdym domu. Jeśli chodzi o kombinerki, również nie kosztują one wcale dużo. Mogą się przydać chociażby przy wymianie uszczelki. Są to podstawowe narzędzia, które naprawdę się przydają! Każdy powinien takowe posiadać w razie awarii. Nie możemy bowiem cały czas liczyć jedynie na fachowca, który przecież nie będzie w stanie przyjechać na każde nasze zawołanie.