Lubisz jeździć na nartach? Popularność tego sportu w Polsce zdaje się rosnąć z roku na rok. Jeśli jednak wybierasz się na stok poza Polskę, nie zapomnij o swoim bezpieczeństwie. Poza kaskiem i ochraniaczami zainwestuj w odpowiednie ubezpieczenie na narty. Czyli jakie? Oto najważniejsze informacje.

Na początek najważniejsze: kiedy w ogóle potrzebne jest ubezpieczenie na narty? Zasadniczo, jeśli zamierzasz zjeżdżać ze stoków usytuowanych w Polsce, produkt ten może Ci być zbędny. Jeżeli jednak planujesz szusować na deskach np. w jednym z kurortów na Słowacji, w Austrii, Niemczech czy we Włoszech – jego wykupienie to absolutna podstawa. Dlaczego? Ponieważ jeśli spotka Cię wypadek na trasie i będziesz potrzebować pomocy lekarskiej, bez ubezpieczenia czekają Cię ogromne wydatki – sięgające nawet kilkunastu tysięcy euro. Aby się przed tym uchronić, wystarczy kupić odpowiednie ubezpieczenie.

Wyjeżdżasz na narty? Ubezpieczenie powinno obejmować…

Zakres standardowego ubezpieczenia dla narciarzy obejmuje przede wszystkim elementy takie jak:

  • koszty leczenia wymaganego w wyniku obrażeń doznanych podczas jazdy na nartach i ogólnie w trakcie wyjazdu (pamiętaj, że to rozszerzona wersja ubezpieczenia turystycznego),
  • koszty ewentualnych akcji ratowniczych, które musiałyby zostać podjęte w wyniku wydarzeń na stoku,
  • następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW).

To podstawowe opcje, które powinno obowiązkowo zawierać dobre ubezpieczenie narciarskie. To jednak nie koniec istotnych kwestii. Warto bowiem zwrócić uwagę, że ubezpieczenie turystyczne na narty powinno także objąć swoim zakresem Twój bagaż oraz sprzęt sportowy. Gdyby uległ on uszkodzeniu – np. w wyniku wypadku czy przy transporcie, również możesz wówczas liczyć na odszkodowanie.

Wybierasz się na narty? OC może być dobrym rozwiązaniem

Choć o ubezpieczeniu na narty mówi się głównie w kontekście ochrony na wypadek konieczności poniesienia kosztów leczenia, jego istotnym aspektem powinna być także ochrona od odpowiedzialności cywilnej. Dlaczego? Wyobraź sobie sytuację, w której zderzasz się z innym narciarzem na stoku, a z Twojej winy ta osoba doznaje obrażeń i potrzebuje pomocy medycznej. Wówczas może zażądać od Ciebie odszkodowania za poniesione koszty leczenia oraz inne wydatki z tytułu wypadku, który spowodowałeś. Od konsekwencji finansowych w takiej sytuacji uchroni Cię właśnie odpowiednie ubezpieczenie OC. Narty to sport, w którym jest ono coraz częściej potrzebne.

Czy zatem warto w nie zainwestować? Zdecydowanie tak – zwłaszcza że zazwyczaj nie podwyższa znacznie składki ubezpieczeniowej.