Terapia manualna to jedna z metod fizjoterapeutycznych, która opiera się na różnych technikach ucisku, chwytu i masażu. Jej celem jest wspomóc kręgosłup oraz stawy. Jakie są dokładnie wskazania do jej wykonania? Kiedy zalecana jest terapia manualna? Odpowiadamy!

Mamy do czynienia z terapią o bardzo szerokich właściwościach, więc możemy być pewni, że sprawdzi się w wielu różnych dolegliwościach oraz chorobach. Jakich dokładnie? Na pewno terapia manualna będzie zalecana przy zespołach bólowych stawów oraz kręgosłupa. To jednak dopiero początek, ponieważ bywa również pomocna przy bólach głowy (w tym również przy bólach migrenowych), drętwieniach kończyn i palców, dyskopatii, czy nerwobólach. Terapia manualna sprawdza się również w napięciach karku, stanach napięcia i przemęczenia, czy wadach postawy.

Ogólnie mówiąc, terapia manualna sprawdza się we wszystkich schorzeniach i dolegliwościach stawów oraz kręgosłupa. Jednak o tym, czy powinna być zastosowana, musi zdecydować fachowiec, więc warto zgłosić się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty, a udzieli nam swojej porady.