W wypadku podciągania wody gruntowej, na naszych murach pojawią się zawilgocenia, co z pewnością nie jest dobrą oznaką. Konsekwencją mogą być nawet bardzo poważne i trwałe uszkodzenia budynku. Należy wówczas zastosować osuszanie ścian, chociażby przy pomocy iniekcji krystalicznej. Jeśli się już decydujemy na dane rozwiązanie, warto się z nim lepiej zapoznać.

Po pierwsze, omawiana iniekcja krystaliczna jest bardzo skuteczną, a zarazem tanią metodą osuszania murów. Co więcej, nie ma tu wymogu wstępnego osuszania budynku. Konstrukcja pozostaje kompletnie nienaruszona, a dodatkowo stosuje się rozwiązania, które są bardzo ekologiczne.

Działanie oraz zastosowanie iniekcji krystalicznej

Bez względu na to, czy mamy do czynienia ze starszym, czy może z nowym budynkiem, zawsze istnieje ryzyko, że na ścianach pojawi się wilgoć. Obecność zawilgoceń na murach z pewnością mocno je osłabia, a także niesie za sobą ryzyko wystąpienia pleśni oraz grzybów. Może być to spowodowane np. zniszczeniem izolacji, a także w wypadku gdy jej w ogóle nie ma. Niekiedy, doprowadzi do tego też nieodpowiednie działanie wentylacji, zbyt wysoki poziom wód gruntowych, ale również bardzo obfite opady deszczu. Każda z tych sytuacji może spowodować zawilgocenia kapilarne, a innymi słowy – podciąganie wód gruntowych przez ściany. Na szczęście, w każdym wypadku dobrym wyjściem okaże się iniekcja krystaliczna.

Krótko mówiąc, to technologia wykorzystywana do osuszania murów z zawilgoceń. Dzięki tej metodzie, tworzy się na niej specjalna przeciwwilgociowa blokada, która nie będzie naruszać konstrukcji. Kapilarna ciecz jest doskonałym środkiem do penetracji, a także do krystalizacji, a celem jej jest uszczelnianie kapilarów i porów, które pełnią rolę mikrokanalików budowlanego materiału. Tym samym powstaje bardzo szczelna warstwa, dzięki której skutecznie zostanie odcięte podciąganie wilgoci z gruntu, stając się izolacją poziomą. W związku z niską ceną iniekcji krystalicznej, stosowane przy niej preparaty są ekologiczne, a jest to też metoda relatywnie prosto i wykonuje się ją bardzo często, kiedy wymaga się osuszenia budynku, który jest mocno przesiąknięty wilgocią.

Działanie iniekcji krystalicznej…

W wypadku iniekcji krystalicznej, do muru wstrzykiwane są pewne preparaty, które podczas kontaktu z wodą będą się krystalizować, a jednocześnie prowadzić do zamknięcia kapilarów. Dzięki temu, zamknięte mają zostać drogi wód gruntowych. Płyny wykorzystywane do iniekcji krystalicznej, tworzy się w oparciu o silikaty, a te krystalizują się pod wpływem związków alkaicznych. Dla bezpieczeństwa stosowania ich w środku pomieszczeń, powinniśmy się upewnić, czy te nie będą wydzielać szkodliwych dla ludzkiego zdrowia oparów i gazów. Osuszanie ścian poprzez iniekcję krystaliczną nie należy do drogich działań, a same środki nie należą do najdroższych. Z uwagi na to, metoda ta jest wyjątkowo popularna, w sytuacji gdy konieczne jest ratowanie zawilgoconych murów.

Największe zalety, jakie posiada iniekcja krystaliczna

Iniekcja krystaliczna jest metodą skuteczną, ale również trwałą. Pozwala na osuszanie murów z jakichkolwiek zawilgoceń, których źródłem jest woda gruntowa. Jako, że sposób ten posiada mnóstwo walorów, stosuje się go na powszechną skalę. Co więcej, mamy możliwość osuszania każdego typu ściany, niezależnie od materiału budulcowego, jej grubości, ale też zasolenia. Dodatkowo, im większe zawilgocenie murów, tym metoda ta okaże się skuteczniejsza. Najczęściej wymienianym plusem iniekcji krystalicznej jest prostota, jeżeli chodzi o wykonanie. Nie trzeba tutaj naruszać fundamentów murów, a prace przebiegają wyjątkowo sprawnie. Zaletą pozostaje również cena, która dotyczy samych prac, ale również preparatów. Osuszanie murów iniekcją krystaliczną to najtańszy na rynku sposób, a także rozwiązanie najbardziej ekologiczne ze wszystkich.