Do niedawno, ciężko byłoby odnaleźć jakiekolwiek dom w Polsce, w jakim nie znajdowałby się jakikolwiek telewizor. Niegdyś projektory były po prostu bardzo ciężkie, a dodatkowo strasznie drogie. Co więcej, nie był to też sprzęt, który gwarantował jakość obrazu jak telewizor. Dziś, różnice między telewizorami, a projektorami się trochę zatarły, stąd spora część osób postawiłaby już na tą drugą opcję.  

Obecnie, trwa dość zażarta rywalizacja, w której udział biorą telewizory oraz projektory. Chociaż można powiedzieć, że dwie opcje mają sporą liczbę zwolenników pamiętajmy, że nawet najnowocześniejszy projektor, pod pewnymi względami nie będzie mógł równać się z telewizorem. Aby móc w pełnym komforcie oglądać seriale i filmy przy pomocy projektora, musimy uzyskać nie tylko odpowiedni kontrast, nasycenie i jasność, ale także możliwe najbardziej ograniczyć oświetlenie w pomieszczeniu. Dotyczy to wszystkich projektorów – nawet tych najbardziej zaawansowanych.

Czy projektory będą w stanie zastąpić nam telewizory?

Producenci projektorów multimedialnych donoszą, że sprzedaż ich produktów znacznie wzrosła na przestrzeni lat. Wszystko bowiem dzięki temu, że oferują one coraz większe możliwości, a to dotyczy szczególnie jakości obrazu, jaką mamy szansę uzyskać. Ponadto, kompletnie zmieniło się nasze podejście do korzystania z ofert telewizji kablowych. Ostatnie lata, to bardzo intensywny wzrost popularności serwisów VOD, a tam wszelkie filmy oraz seriale oglądamy poza ofertą stacji telewizyjnych. Uznaje się, że to jeden z głównych powodów, wzrostu popularności projektorów kosztem telewizorów.

Czy projektor to sprzęt, który nie posłuży nam zbyt długo?

Istnieje sporo informacji, poradników oraz artykułów, które próbują nam uzmysłowić, że projektor nie jest opłacalną inwestycją, z powodu krótkiej żywotności lampy. Musimy jednak być świadomi faktu, iż w sklepach RTV odnajdziemy nowoczesne modele projektorów LED. Są one bardzo solidne, a warto wiedzieć, że na tym polu mają one przewagę nawet nad nowoczesnymi telewizorami.

Czy podczas kupna projektora, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem?

Bardzo wiele zależy od tego, w jakim miejscu planujemy zamontować projektor, ponieważ od tego będzie zależeć to, czy uzyskamy wysokiej jakości obraz. Ten musi być odpowiednio wyraźny na sporej powierzchni. Najlepiej sięgać zatem po modele, które posiadają krótką ogniskową. Dzięki temu, nie będzie problemu, aby ustawić projektor bardzo blisko ekranu. Jak wiadomo, to znacznie rzutuje na jakość obrazu oraz na komfort oglądania.

Popularne są modele projektorów z ultra-krótką ogniskową, a te wykorzystują technologię Ultra-short Throw. To najlepszy przykład, pokazujący rozbieżność cenową, jaka widnieje między telewizorami, a projektorami. Fakty są takie, że telewizor o przekątnej 80”, to koszt około kilkudziesięciu tysięcy złotych. Projektor, który oferujemy nam bardzo zbliżone osiągi, uda się nam nabyć za jedynie kilka tysięcy – różnica jest zatem znacząca.

Projektor UST, są w stanie umożliwić nam zorganizowanie małego kina plenerowego, a to wszystko z uwagi na ich mobilność, i łatwość w ustawieniu w niewielkiej odległości od ekranu. Co więcej, ich parametry są całkiem zadowalające. Korzyścią będzie zatem spora wygoda, nawet w warunkach oglądania filmu we własnym ogrodzie. Wystarczy, że wydamy około 500 zł, a uda się nam zakupić projektor, który doskonale uzupełni nasze kino domowe. Nie oczekujmy jednak, że będzie to sprzęt, który będzie przejawiał najwyższą jakość obrazu. Z uwagi na to, musimy liczyć się z tym, że urządzenie będzie musiało zostać ustawione w dość dużej odległości od ekranu, a czasami ta sięgać będzie nawet kilku metrów. W związku z tym, może być to dość niewygodne oraz nieestetyczne.