Gdy mówimy o terapii uroginekologicznej, wtedy mam na myśli pewną formę postępowania zachowawczego, które występuje w przypadkach, które są związane z dysfunkcją mięśni w przeponie miednicy. Do najczęściej stosowanych sposób zachowawczych, które są stosowane, możemy zaliczyć pewne postępowania fizjoterapeutyczne, które polegają na ćwiczeniach z zakresu terapii w mięśniach dna miednicy.

W jakich sytuacjach musimy się zgłosić do fizjoterapeuty?

Konsultację fizjoterapeutyczną zaleca się przede wszystkim kobietom, które planują świadomie nauczyć się odpowiedniej i zalecanej pracy z własnym ciałem. Ważna jest również praca z własnym dnem miednicy. Potocznie określa się ją mianem mięśni Kegla. Ćwiczenia należy wykonywać w przypadku wystąpienia dysfunkcji, które dotyczą miednicy. Na przykład, gdy mamy do czynienia z zespołami bólowymi lub też schorzeniami kręgosłupa. Te zaś powodują problemy z miednicą. Otóż, fizjoterapia uroginekologiczna nie skupia się wyłącznie na terapii związanej z zaburzeniami, ale jest też niezwykle ważną oraz integralną częścią w ramach profilaktyki. O tym warto wiedzieć i musimy zdawać sobie z tego faktu sprawę. To ważne, jeśli chcemy zrozumieć znaczenie fizjoterapii uroginekologicznej. Pomocy udziela nam doświadczony i profesjonalny fizjoterapeuta. Na pewno jest ona potrzebna kobietom, które planują ciążę oraz są w okresie okołoporodowym, poporodowym lub też gdy w planach jest wykonanie zabiegu operacyjnego lub gdy mówimy o okresie po zabiegu. Fizjoterapia jest skuteczny także w pewnych dysfunkcjach, których nie możemy jeszcze zaliczyć do zabiegu operacyjnego, gdyż taki stan nie został jeszcze sklasyfikowany.

W jakich przypadłościach wskazana jest terapia?

Najczęściej terapia potrzebna jest kobietom, które mają problemy z różnymi zaburzeniami ze strony układu moczowego. Z pewnością chodzi o problem z nieotrzymaniem moczu. Również kobiety, które mają problem ze współżyciem seksualnym, powinny skorzystać z fizjoterapii uroginekologicznej. Kobiety muszą być świadome tego problemu i muszą wyrazić chęć zmierzenia się z nim, czyli wybrać terapię, która pozwoli rozwiązać te uciążliwe problemy.

Jak długo powinna trwać terapia?

Gdy występuje dysfunkcja układu moczowo – płciowego, wtedy na efekty terapii czekać można nawet do sześciu tygodni. Jednak u niektórych pacjentek efekty będą widoczne już po nawet dwóch lub trzech tygodniach. Warto mieć tę świadomość i kobiety powinny wiedzieć wiele o zastosowaniu terapii oraz o jej efektywności. Gdy wystąpi rozstęp mięśni prostych brzucha, wtedy wskazana jest właśnie terapia.