W czasie komputerów i Internetu wiele osób i większych firm rezygnuje z używania tak dobrze nam znanego telefonu stacjonarnego. Nie cieszy się on już takim zainteresowaniem jak jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu. Coraz częściej sięgamy po nowoczesne rozwiązania i chcemy korzystać z nowych osiągnięć technologii. Z jednej strony telefony stacjonarne, które dobrze nam służyły dawniej, wzbudzają w nas sentyment, z drugiej jednak strony dziś praktycznie nie pozostaje na nie miejsca na rynku. Jednym z nowszych rozwiązań, które wypiera telefony stacjonarne są urządzenia VoIP, wśród nich chociażby Cisco spa112. Czym cechują się telefony VoIP? Jak działają i jak z nich korzystać? Jeśli zadajesz sobie podobne pytania lub masz jakieś wątpliwości, tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Sprzęty VoIP podobnie jak wszystkie inne telefony, służą do komunikowania się i nawiązywania połączeń. Z tym, że zamiast z linii telefonicznych korzystają z sieci internetowej. Tak więc nie są podłączone do sieci telefonicznej, a jedynie do Internetu. Do nawiązywania rozmów wykorzystują technologię VoIP – z angielskiego Voice over Internet Protocol, innymi słowy protokół internetowy pozwalający na przesyłanie dźwięków. Jak to się odbywa? Informacje są przesyłane z użyciem odpowiednich protokołów IP, a rozmówcy mogą się swobodnie komunikować.

Jak można skorzystać z tego typu telefonu? Na początek, potrzeba dostępu do komputera, w celu skonfigurowania urządzenia VoIP. Kiedy będzie to już gotowe, będziemy mogli korzystać z telefonu tak jak ze stacjonarnego, po skonfigurowaniu nawet komputer nie będzie nam już niezbędny.

Urządzenia VoIP najczęściej wyposażone są w wyświetlacz LCD, na którym podejrzymy wszystkie szczegółowe dane, takie jak menu, dzień, czy czas połączenia. Dostępne są telefony VoIP, które zaopatrzone są w mały wyświetlacz i inne, których wyświetlacz jest sporych rozmiarów. Jednym z wielu tego typu telefonów jest Cisco spa112. Każdy z użytkowników musi sam zdecydować jaki rodzaj jest bardziej praktyczny dla niego.

Jakie są pozytywy korzystania z urządzenia VoIP? Jedną z głównych zalet są niskie koszty rozmów w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami i używaniem sieci telefonicznych. W ramach jednego operatora takie rozmowy często są nawet darmowe. Dla wielu osób przyzwyczajonych do starszych telefonów, sporym plusem będzie to, że telefon VoIP praktycznie nie różni się wyglądem od znanych im telefonów stacjonarnych i jest tak samo łatwy w obsłudze.

To wszystko skłania wiele osób do wypróbowania rozwiązania jakim jest urządzenie VoIP. Jednym z nowocześniejszych telefonów tego typu jest model Cisco spa112 , który został wzbogacony o różne funkcje i jest jeszcze bardziej intuicyjny i łatwy w obsłudze. W obecnych czasach technologii jest to idealny wariant dla osób, które z różnych względów nie chcą wykorzystywać tradycyjnych telefonów. Telefony podłączone do Internetu, umożliwiają zrezygnowanie z typowych telefonów stacjonarnych i oparcie swojego działania głównie na nowocześniejszym narzędziu jakim bez wątpienia jest Internet. Możemy zresztą oczekiwać, że w przyszłości ta dziedzina nauki przyniesie kolejne zmiany.