Większości osób, które prowadzą działalność gospodarczą potrzebuje samochodu, aby dojechać do pracy, dotrzeć na spotkanie z klientem, odebrać czy zawieść we wskazane miejsce towar. Jednym słowem samochód w firmie się przydaje, co więcej czasami okazuje się wręcz niezbędny. Co zrobić, gdy dopiero zaczynamy działać na rynku i rozwijać biznes i najzwyczajniej w świecie nie stać nas na zakup auta?

Czy leasing to dobre rozwiązanie?

Możliwości sfinansowania samochodu firmowego są różne. Niektórzy decydują się na zainwestowanie własnych oszczędności, opcją jest też kredyt firmowy, jednak nie zawsze można go dostać tak łatwo, jak mogłoby się wydawać. W przypadku starania się o kredyt firma musi mieć określony staż działalności na rynku, także w przypadku świeżo upieczonych przedsiębiorców taka opcja nie wchodzi w grę. Leasing wydaje się obecnie najkorzystniejszą opcją, zarówno ze względu na funkcjonalność, jak i względu finansowe. Oczywiście trzeba wiedzieć, jak działa leasing. Jakie są istotne kwestie z nim związane?

  1. Leasing może wziąć, nawet początkujący przedsiębiorca

W przeciwieństwie do kredytu na leasing może pozwolić sobie każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, co więcej bez względu na to, czy firma działa od wielu lat, czy jest nowa na rynku. To dobra opcja szczególnie dla świeżych przedsiębiorców, którzy dopiero rozwijają biznes.

2. Opłaty dodatkowe

Bez względu na to czy decydujemy się na samochód suzuki leasing czy inny model na przykład wyższej klasy, trzeba mieć na uwadze, że będziemy musieli uiścić opłatę dodatkową, jeśli autem będzie jeździć też na przykład nasz małżonek. Niestety, aby osoby trzecie mogły jeździć samochodem służbowym typu suzuki w leasingu, konieczna jest dopłata. Fakt faktem wielu przedsiębiorców traktuje te zasady po macoszemu.

3. Można odliczyć VAT od rat leasingowych opłacanych w trakcie zawieszania działalności

W życiu bywa różnie i czasami firma przeżywa trudne chwile pod względem finansowym. Gdy nie mamy klientów, bo na rynku panuje trudna sytuacja, wówczas możemy na jakiś czas zawiesić działalność. Jeżeli spłacamy w tym czasie raty leasingu suzuki, to warto wiedzieć, że umowa nie będzie rozwiązana przez leasingobiorcę, przy czy, nadal będziemy zobowiązani do spłacania rat, co więcej można będzie odliczyć od nich VAT.

4. Samochód leasingowany można wykupić, jako osoba prywatna

Kolejna rzecz, z której nie każdy zdaje sobie sprawę. Przykładowo po leasingu suzuki można wykupić takie auto, ale niekoniecznie jako firma, lecz osoba prywatna. W tym wypadku jednak nie można wrzucić takich wydatków do kosztów prowadzenia działalności.

5.Używany samochód również można wziąć w leasing

Wiadomo, że nowe samochody typu suzuki w leasingu będą najatrakcyjniejsze, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na wzięcie w leasingu pojazdu używanego. To mniej korzystne rozwiązanie, gdyż w tym wypadku trzeba liczyć się z pokryciem sporej opłaty wstępnie, na nas firma może zrzucić też obowiązek związany z kosztami badań techniczny.

6.Kradzież równa się wygaśnięcie umowy leasingowej

Czasami bywa tak, że samochód zostanie skradziony, dotyczy to głównie nowych pojazdów. W tym wypadku automatycznie umowa leasingowa zostaje zakończona, a leasingodawca może ubiegać się o spłatę wszystkich zaległych rat. Oczywiście w tym wypadku większość kosztów pokrywa ubezpieczenie AC.

7. Umowę leasingową można negocjować

Decydując się na leasing samochodu typu suzuki, warto mieć świadomość tego, że wcale nie musimy przystawać na pierwsze lepsze warunki, jakie proponuje nam firma – można je negocjować. Tylko w ten sposób możemy liczyć na dobrą ofertę.