Gamer? Kto to taki? – zapyta duża część osób, szczególnie wśród starszych przedstawicieli społeczeństwa. Jednak dzisiaj gamer to nikt inny, jak gracz zarówno profesjonalny i amator. Jednak w większości przypadków gamer odnosi się do gracza e-sportowego (dyscyplina sportowa oparta na grach komputerowych w trybie online), który gra w gry komputerowe w trybie drużynowym przez użycie sieci internetowej na poziomie krajowym oraz międzynarodowym. Profesjonalni gamerzy używają również najwyższej jakości sprzętu, m.in. słuchawki z mikrofonem usb, komputer stacjonarny czy mysz komputerowa.

Jaki sprzęt i dlaczego?

Sprzęt gamerski różni się znacznie od zwykłego sprzętu komputerowego, jak np. słuchawki do pracy w biurze czy laptopy. Słuchawki do telefonu stacjonarnego, a słuchawki dla gracza e-sportowego to całkiem inny poziom, jak niebo i ziemia. Różnic jest wiele – jakość, cena, różnorodność, specyfikacja. Słuchawki do pc mogą mieć różny wygląd, rodzaj oraz parametry, więc łatwo można dobrać odpowiednie słuchawki usb wedle swojego gustu i potrzeb. Najpopularniejsze są dla gamerów słuchawki nagłowne, ponieważ są komfortowe i stabilne. Jasne jest, że muszą to też być słuchawki z mikrofonem wysokiej jakości, by dźwięk był czysty i wyraźny, umożliwiający odpowiednie słyszenie szczegółów z gry oraz rozmów z współgraczami. Najczęściej słuchawki gamerskie mają opcję redukcji szumów z otoczenia dla podniesienia jakości dźwięku oraz możliwość regulacji głośności. Takie opcje mają także niektóre słuchawki do biura, choć w biurach stawia się raczej na ilość i niższy koszt ponad jakość. W przypadku ośrodków szkoleniowych dla gamerów lub sprzętu wybieranego przez graczy nie ma mowy o ignorowaniu jakości i brnięciu w słaby sprzęt ze względu na niższą cenę, bo zwyczajnie nie będzie się on sprawdzał.

Model dla gracza

Słuchawki na usb dla gracza, które są z rozsądnej półki cenowej w dalszym ciągu to model Creative Labs Aurvana Live. To nie najnowszy model, ale legendarny. Wciąż spełniają oczekiwania wytrawnych graczy, nie odstraszając jednak wysoką ceną. Model jest bardzo wygodny oraz solidnie wykonany z kompozytowych membran biocelulozowych i przetworników o średnicy 40mm.  Długość kabla wynosi 1,2 metra, a słuchawki ważą jedynie 210 gram. Złącze słuchawek to jack 3,5 mm, więc będzie pasować do większości sprzętu komputerowego oraz konsol. Pasmo przenoszenia dźwięku waha się od minimum 10 Hz do aż 30 000 Hz przy dynamice decybeli 103. Impedancja wynosi przy tym modelu 32 Om. Dodatkowym plusem jest, iż przy zakupie słuchawek otrzymujemy pełen komplet – adapter stereo 6,3 mm, przedłużacz kabla oraz etui.

Słuchawki z mikrofonem to podstawowy sprzęt dla każdego gracza. Oczywiście, najważniejszy jest komputer oraz myszka, ale bez słuchawek ciężko wyobrazić sobie rozgrywkę. To bardzo ważny element w przypadku szczególnie rozgrywek drużynowych, w trakcie których musimy komunikować się z członkami drużyny.