Bez względu na rodzaj ubytku, braki zębowe koniecznie powinno się uzupełniać. Zaleca się, aby zastosować wówczas najlepszą metodę, a tą najskuteczniejszą jest bez wątpienia implantacja, która jest już stosowana od ponad 50 lat, a obecnie uznaje się ją za najbardziej fizjologiczną. Nim jednak zdecydujemy się na wszczepienie sobie implantów zębów, przyda się nam cenna wiedza o tej metodzie wypełnienia luk w uzębieniu.

Nawet specjaliści podkreślą fakt, że implantacja to zabieg wyjątkowo skomplikowany, stąd należy liczyć się z tym, że najtaniej nie będzie. Warto zaczerpnąć informacji w Internecie, w celu rozeznania się w tym, jak prezentują się cenniki w okolicznych gabinetach. Czasami, wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie hasło, np. implanty Warszawa cena, a dzięki temu uzyskamy listę wyników, w postaci wielu stron internetowych, które zaprezentują nam najpopularniejsze oferty tego typu usług.

O zębach i implantach – co warto, a co koniecznie trzeba wiedzieć

Jak podają liczne źródła, aby mogło odbywać się prawidłowe funkcjonowanie człowieka, ten musi posiadać 32 zęby. Istnieje jednak liczne grono tych, którzy cierpią na różnego typu wady zgryzu, a te są spowodowane nierzadko brakiem miejsca na pełne uzębienie. To wszystko to wynik działania ewolucji, która spowodowała znaczne zmniejszenie powierzchni ludzkiej szczęki. W związku z tym, dziś już 28 zębów, to ilość mogąca świadczyć o pełnym uzębieniu.

Nie brakuje sytuacji, kiedy to dochodzi do utraty jednego, lub większej liczby zębów, a przyczyną jest często nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a czasami też miejscowe lub ogólne urazy. Natura w swojej specyfice żadnych braków nie uznaje, dlatego funkcja brakującego zęba, musi zostać przejęta przez te pozostałe. To z kolei, prowadzi do miejscowych przeciążeń. Co więcej, ma to negatywny wpływ nie tylko na zęby sąsiadujące i przeciwstawne, gdyż prowadzi to do zmiany układu ust i wyglądu policzków. Organizm człowieka jest zmuszony do samodzielnego wypełniania luk, a przesuwanie i wysuwanie zębów to jego naturalna reakcja. Kiedy na kość nie są fizjologicznie przenoszone żadne siły, będzie ona po prostu zanikać. Spadnie też jej wartość, jeżeli chodzi o budowę i kształt. Dodatkowo, prowadzi to do komplikacji w odtworzeniu utraconego zęba. Obecnie, najlepszym wyjściem z tej sytuacji będzie specjalistyczna implantologia, a to metoda najbardziej fizjologiczna.

Czy faktycznie jest implant zębowy?

Należy zacząć od tego, że implant zęba to po prostu sztuczny zamiennik naturalnego korzenia zębowego. Do jego produkcji, wykorzystuje się czysty tytan, a jeżeli chodzi o kształt, może on nam przypominać walec o gwintowanej powierzchni. Celem implantu jest doprowadzenie do procesu osteointergacji, czyli stało połączenia się z kości. Dzięki temu właśnie, możliwe będzie to, aby siły żucia mogły być przeniesione bezpośrednio na kość.

Wszczepienie implantów, a względy bezpieczeństwa…

Liczba mitów, które narosły wokół implantacji sprawiła, że sporo pacjentów mocno waha się, czy poddać się wszczepieniu. Martwimy się zwykle o doznania bólowe, a także o pojawienie się pewnych powikłań. Nie ma to jednak wiele wspólnego z prawdą, gdyż wysoki odsetek zabiegów (około 98%), kończy się powodzeniem. Może jednak się zdarzyć, że kość faktycznie nie połączy się z implantem. W takiej sytuacji, wymaga się jego usunięcia, i wszczepienia kolejnego, kiedy dojdzie do pełnego wygojenia. To natomiast okoliczność, która sprawi tylko, że czas leczenia może się trochę wydłużyć.