Rozłąka rodziców i dziecka to wyjątkowo trudny czas, który wiąże się z negatywnymi emocjami dla obydwu stron. Często jednak zmusza nas do tego sytuacja i nasza pociecha musi trafić do przedszkola lub żłobka. Pamiętajmy jednak, że nie musi być to coś złego, ponieważ maluch może się tam naprawdę wiele nauczyć. Koniecznie musimy dołożyć wszelkich starań, aby dziecko trafiło do takiego miejsca, które spełnia wszystkie normy oraz wymagania. Chodzi bowiem o to, aby malec czuł się tam jak najlepiej, a także byśmy my jako rodzice mogli być spokojni.

Dziś, zarówno przedszkola prywatne, jak i publiczne kierują do nas setki ofert. Widać to szczególnie w dużych miastach, gdzie panuje bardzo duże zagęszczenie takich placówek, dlatego z pewnością uda się odnaleźć taką, która znajduje się w atrakcyjnej dla nas lokalizacji. Warto skorzystać przy tym z Internetu, wpisując do wyszukiwarki odpowiednie hasło, a chociażby przedszkole Wilanów. Musimy mieć jeszcze świadomość tego, że wymienia się mnóstwo elementów, które są znacznie ważniejsze niż sama lokalizacja, dlatego wszystko co istotne, powinniśmy mieć na uwadze.

Popatrz na to, z każdej perspektywy

Oczywiście najważniejsza będzie nasza opinia, ponieważ to właśnie rodzice muszą przeanalizować wszelkie za i przeciw, przy każdej placówce. Z całym przekonaniem, wybór powinien zakładać zarówno dobro dziecka, ale też i nasze. Wybierając dobre przedszkole dla dziecka, gdzie szybko się odnajdzie, także i my uzyskamy psychiczny komfort.

Odnalezienie najlepszego przedszkola, wymaga patrzenia przez pryzmat dobra naszej pociechy. Chodzi o jego uczucia, emocje, potrzeby oraz zainteresowania. Już podczas pierwszej wizyty w placówce, warto wziąć dziecko ze sobą, a wtedy zobaczymy gdzie czuło się najlepiej. Najczęściej jednak bywa tak, że maluch, który nigdy nie był w podobnym miejscu, nie będzie czuł się dobrze w pierwszym kontakcie. Co ważne, dziecko nie może być całkowicie odizolowane od wyboru przedszkola. Będzie to przecież jego drugi dom, dlatego niech będzie to miejsce, gdzie czuje się w pełni swobodnie. Dzięki wizycie możemy przekonać się, czy dziecko w miarę szybko przywyknie do warunków jakie tam panują.

Co będzie szczególnie istotne w momencie wyboru?

Sporą wagę ma opinia środowiska, a w związku z tym dowiedzmy się, co bliscy, znajomi oraz inni rodzice posyłający tam swoje dzieci, myślą o konkretnej placówce. Wybierajmy miejsca, które poznaliśmy z polecenia, pamiętając jednak o tym, że musi być to miejsce, które odpowiada nam, a nie wszystkim pozostałym. Nie zaszkodzi także porozmawiać wcześniej przez telefon. Dobrym znakiem będzie wówczas otwartość, komunikatywność i przyjemny ton rozmowy osoby, która pracuje w przedszkolu. Powinniśmy wymagać pozytywnego nastawienia oraz dokładnych odpowiedzi na wszelkie zadane przez nas pytania.

Pierwsza wizyta w przedszkolu – wrażenia oraz odczucia…

Bardzo istotne jest to, w jaki sposób zostaniemy powitani zaraz po wejściu, a także jak z nami rozmawiano i czy pracownik zaproponował nam oprowadzenie po całej placówce. Dobrze, jeśli uda się nam poznać panujące tam zwyczaje i całą specyfikę miejsca. Zapytajmy o kadrę pracowniczą, a także o możliwość rozmowy z ewentualną, przyszłą opiekunką naszego dziecka. Czasami taka osoba pozwoli nam też wejść do grupy. Zwróćmy uwagę na to, jak pracownik potraktuje nasze dziecko, czy wejdzie z nim w jakąkolwiek interakcje i czy zachęci do obejrzenia przedszkola.

Przypatrzmy się, jak prezentuje się wnętrze. Plastyczne prace dzieci na ścianach, fotografie dzieci i inne istotne informacje, będą świadczyły o wysokim poziomie otwartości na rodziców. Dowiemy się też dzięki temu, jakie metody wykorzystuje dane przedszkole, jeżeli chodzi o procesy dydaktyczne oraz wychowawcze. Na plus powinniśmy zaliczyć również estetykę, a także czystość w istotnych pomieszczeniach. Chodzi nie tylko o same sale, ale też szatnię, korytarze oraz łazienki.