Jednym tchem można wymienić europejskie ligi futbolowe, które pretendują do miana najlepszych, a na myśl przychodzą nam zapewne, Serie A, Bundesliga, La liga, czy też właśnie Premier League. Sporo głosów jest jednak za tym, że to angielska liga jest tą, która emocjonuje najbardziej. Brytyjczycy traktują futbol jak prawdziwą religię, to nie jest jedynie sport i weekendowa rozrywka. Podczas dni meczowych, zarówno na stadionach, przed telewizorami, jak i w pubach i różnych lokalach, swoje ulubione drużyny wspierają tysiące kibiców.

Rozgrywki angielskiej piłki nożnej, uchodzą za najbardziej rozbudowane w Europie, ponieważ w niektórych regionach można spotkań nawet dwadzieścia lig, gdzie część z nich są tymi zawodowymi. Tabela Premier league to chyba najmniej przewidywalna ze wszystkich na świecie, a wszystko z uwagi na wysoki poziom rywalizacji. Kibice na całym świece, którzy orientują się także w innych ligach przyznają, że terminarz premier league jest wyjątkowo napięty, a dzięki temu spotkania przyjmują tam wyjątkowo wysoką intensywność.

W różnych państwach, futbol posiada swój indywidualnych charakter, a np. we Włoszech mowa o doskonałej defensywie i bardzo wysokim nacisku na taktykę. W Hiszpanii z kolei, szkoli się zaawansowanych technicznie zawodników, których finezja i umiejętności indywidualne stoją na najwyższym poziomie, a we wspomnianej Anglii, zawodnicy słyną z wyjątkowego zaangażowania, serca do gry, a także „żelaznych płuc” z uwagi na wysoką intensywność gry. Mówi się też tutaj o specyficznych relacjach z kibicami, co z pewnością wiąże się też z tym, że kibicie podczas meczów zasiadają bardzo blisko murawy, niemal uczestnicząc w spotkaniu. Barclays premier league jest ligą, która posiada najbardziej zaciętą walkę w samej czołówce. Znane kibicom i opinii publicznej są określenia, jak np. „Wielka szóstka” klubów walczących między sobą zaciekle o mistrzostwo kraju. Na koniec wypada też powiedzieć o zapleczu Premier League, czyli Championship. Pomimo tego, że jest ona niższą klasą rozgrywkową, wśród innych lig europejskich wypada całkiem nieźle.

Piłkarski wymiar stolicy Angli – Futbolowy Londyn

Obecnie, sama stolica Anglii posiada zawrotną liczbę aż szesnastu profesjonalnych klubów piłki nożnej, z czego cześć rozgrywa swoje mecze w Premier league. Tacy londyńscy giganci, jak np. Tottenham, Chelsea, czy też Arsenal, z powodzeniem walczą również w lidze mistrzów. Niebezzasadnie mówi się o tym, że Londyn jest stolica europejskiej piłki nożnej, ponieważ to właśnie tam na co dzień funkcjonuje największa liczba piłkarskich drużyn. Jako, że kibice poszczególnych zespołów raczej nie przejawiają sympatii ku sobie, Londyn podzielony jest na pewne części, które posiadają wpływ kibiców konkretnych klubów.

Manchester – miasto odwiecznych rywali i dwóch zwaśnionych klubów

Kiedy ktoś mówi – Manchester, kibic piłkarski od razu wyobraża sobie The Citizen a także czerwonych diabłów, a dokładniej mówiąc kluby, odpowiednio – Manchester City oaz Manchester United.  To właśnie ten drugi uznawany jest często, jako jeden najbardziej utytułowanych i najpopularniejszych zespołów na całym świecie, a jego olbrzymi dorobek sprawił, że jako pierwszy klub w historii, pojawił się nawet na giełdzie. Spotkania obydwu drużyn z Manchesteru to prawdziwe święto w tym mieście, ale też jeden  z największych meczów  derbowych na całym świecie. Budzi to ogrom emocji nie tylko w samej Anglii, gdyż kibice obydwu ekip posiadają swoje fankluby także poza granicami Wielkiej Brytanii. Kiedy tylko jeden z klubów udowadnia wyższość na drugim, mówi się wówczas, że miasto przybiera kolor jego klubowych barw, czyli niebieski bądź czerwony. Mimo tego, że to Manchester United przez większą cześć historii dominował zarówno w Premier league, jak i nad miejscowym rywalem, obecnie to Manchester City osiąga więcej w futbolu. Wszystko z uwagi na zmianę właściciela klubu, co spowodowało spore inwestycje w zawodników i nie tylko.